Atrakcje Sorkwit – kościół ewangelicki

Rejon Mazur cieszy się nieustającą popularnością wśród letników, ponieważ ta okolica stwarza znakomite warunki do wypoczynku na łonie natury. Przybysze mogą tu spokojnie relaksować się lub uprawiać sporty wodne, dzięki obecności niezliczonych jezior i oczek wodnych, które często połączone są kanałami lub rzekami. Planując wczasy w północno-wschodniej Polsce, warto zwrócić uwagę na niewielkie Pojezierze Mrągowskie, na którym pomiędzy dwoma akwenami leży przytulna miejscowość Sorkwity. Tutejsza baza noclegowa [noclegi Sorkwity z meteora] zlokalizowana nad jeziorem powala gościom na uprawianie sportów wodnych i wycieczki po okolicy, podczas których wędruje się po szlakach turystycznych lub objeżdża sąsiednie miejscowości.

W samym miasteczku znajduje się parę zabytków, które warto zobaczyć podczas pobytu. Należy do nich między innymi neogotycki ceglany pałacyk oraz barokowy kościół ewangelicko-augsburski, który do dziś funkcjonuje jako świątynia. W piętnastym wieku postawiono tu kościółek z muru pruskiego, który wieńczyła słomiana strzecha. W XVII wieku całość znacznie przebudowano, dodając sklepienie podtrzymywane ozdobnymi kolumnami typu korynckiego oraz wykańczając całość w stylu barokowym. Nieopodal świątyni stoi obelisk dedykowany Janowi Fryderykowi Goerke, twórcy służby zdrowia w armii pruskiej, który urodził się właśnie w Sorkwitach. Ponadto można tu zobaczyć spory głaz, który umieszczono na trawniku na pamiątkę pastora Hansa Mohna. Również wnętrze świątyni pozostaje godne uwagi, ze względu na ciekawe barokowe i renesansowe obiekty sakralne i dekoracje. Na XVII-wiecznym ołtarzu głównym znajduje się unikalne przedstawienie Wniebowstąpienia, gdyż obraz pokazuje jedynie wystające z obłoku nogi Chrystusa, który wznosi się do nieba. Całość wykonano w stylu późnego renesansu. Ciekawostkę stanowi także stara, oryginalna kazalnica, z której omawiano fragmenty Pisma Świętego podczas nabożeństwa. Jeśli kościół okaże się zamknięty, można poprosić na plebanii pastora o udostępnienie wnętrza do obejrzenia.

Turystów, którzy spędzają tu wakacyjne noclegi, Sorkwity zachwycą, oferując im doskonałe warunki do rekreacji na łonie natury oraz możliwość zwiedzenia paru zabytkowych budynków. Można tu zobaczyć ceglany pałacyk, który przerobiono na hotel z restauracją oraz funkcjonujący do dzisiaj kościółek ewangelicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *