Ciekawe miejsca na Roztoczu

Słynny Roztoczański Park Narodowy, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody – z tym głównie kojarzy się kraina zwana Roztoczem. Nie da się ukryć, że bogactwem tego miejsca jest głównie unikatowa przyroda, a swoją popularność zawdzięcza walorom naturalnym. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Roztocze. Trzeba pamiętać, że na terenie regionu znajdują się także ciekawe miejscowości ze swoimi zabytkami, architekturą, tradycjami, kuchnią i wszystkimi atrakcjami, które mogą przypaść do gustu turystom.

Na terenie Roztocza usytuowanych jest wiele turystycznych miejscowości, wśród których najpopularniejsze to: Zamość, Krasnobród i Zwierzyniec. To jednak nie jedyne ciekawe miejsca w tej krainie. Przejeżdżając pomiędzy Krasnobrodem a Zwierzyńcem warto zatrzymać się w małej wiosce Guciów. W tamtejszej zagrodzie zwanej „kulinarnym skansenem” można poczuć klimat XIX i XX wieku, kiedy to prąd nie był jeszcze tak rozpowszechniony, jak obecnie. Gospoda Guciów zdaje się być zatrzymana w czasie. Można w niej solidnie zjeść, spróbować lokalnych specjałów i posłuchać opowieści gospodarza zarówno o tym miejscu, jak i o całym Roztoczu. Ciekawa jest również zabudowa tego miejsca – drewniane budynki z tradycyjnym wyposażeniem. Taka drewniana architektura jest charakterystyczna dla całej krainy Roztocze. Na wielu wsiach można zobaczyć nawet pojedyncze chaty kryte strzechą. Prawdziwą gratką dla miłośników zabytków będą także dwa stare młyny w miejscowości Bondyrz oraz przepiękne, drewniane cerkwie w Woli Wielkiej, Hrebennem i Radrużu. Również Szczebrzeszyn bogaty jest w tradycyjną zabudowę. Choć część miasta jest murowana to można w nim odnaleźć urokliwe, drewniane domki nadające miastu klimat prowincji. Nie mniej satysfakcji może przynieść wędrówka po uliczkach Frampola, którego plan opiera się na rzeczywistej pajęczynie. Najciekawsze tam są tzw. ulice stodolne, a na uwagę zasługuje jedna z najpiękniejszych w Polsce, drewniana plebania.

Roztocze to kraina tak wielka, że na jej choćby pobieżne zwiedzanie należałoby poświęcić co najmniej kilka dni. Na szczęście tamtejsza baza noclegowa ma wiele ciekawych propozycji dla turystów (szukając miejsc w internecie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Roztocze meteor”). Wśród nich szczególnie ciekawa jest agroturystyka. Liczne gospody, siedliska i zagrody oferują przyjezdnym noclegi. Roztocze to kraina mnóstwa zakamarków do odkrycia, przyrodniczych osobliwości i zabytków. To także miejsce, w którym można się wyciszyć i uwolnić od miejskiego gwaru. Wszyscy ci, którzy tego potrzebują, tam z pewnością odnajdą spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *