Jakie atrakcje można znaleźć w Międzygórzu?

Międzygórze to bardzo interesująca miejscowość, która leży w dolinie potoku Wilczki i Bogoryi. Dolina ta głęboko się wcina w zbocze Śnieżnika, jednego z bardziej znanych szczytów w Sudetach Wschodnich. Międzygórze jest zaś świetną bazą noclegową i wypadową dla wycieczek na Śnieżnik. Liczne domy wczasowe i pensjonaty przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Perła Sudetów znana jest jako wieś turystyczno-wypoczynkowa, w której możemy wybrać się na wycieczkę w góry lub pozwiedzać okolice. Jej początki sięgają około XVI wieku, kiedy to węglarze i drwale założyli na tych terenach swoje osady. W wieku XIX Międzygórze stało się popularną miejscowością klimatyczną – głównie za sprawą księżnej Marianny Orańskiej. Obecnie bardzo chętnie odwiedzają je turyści, którzy lubią górskie wędrówki, lub ci, którzy chcą odpocząć na łonie natury. Tutaj możemy na to liczyć. W miejscowości znajdują się również wyciągi narciarskie, dlatego też w sezonie zimowym cieszy się dużą popularnością.

Będąc tu, warto się wybrać w wędrówkę jednym z licznych szlaków turystycznych, które przebiegają przez wioskę. Jest to jej duża zaleta. Przemierzając te szlaki, możemy trafić na przykład na Śnieżnik czy też na Przełęcz Puchaczówkę. W górach znajdziemy także schroniska PTTK „Na Śnieżnej” i „Na Iglicznej”. Możemy się tam zatrzymać na przerwę w wędrówce lub na noc.

Odpoczywając w Międzygórzu, warto również pozwiedzać okolicę. W miejscowości pozostało bardzo wiele kamienno-drewnianych oraz drewnianych domków w stylu tyrolskim, z ozdobnymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami. Zostały one po wysiedlonej ludności niemieckiej, która mieszkała tu przed II wojną światową. Do najciekawszych tutejszych budynków można też zaliczyć domy wczasowe „Gigant” i „Gigant II”, zabytkowy drewniany kościółek z XVIII wieku oraz dawny budynek poczty, który został wyremontowany w celu przekształcenia go w luksusowy pensjonat.

Koniecznie powinniśmy zobaczyć tutejszy wodospad Wilczki. Ma on obecnie 22 metry wysokości, ale aż do wielkiej powodzi w 1997 roku był on sztucznie podwyższony, miał formę kaskady i mierzył aż 27 metrów. Był on wtedy największym wodospadem w Sudetach, na równi z karkonoskim Wodospadem Kamieńczyka. Poza tym miejscowość otaczają lasy bukowe i świerkowe oraz urokliwe skałki. Możemy się tu cieszyć pięknymi widokami oraz świeżym górskim powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *