Kazimierz Dolny – zabytkowa perełka wśród polskich miast

Jeśli mowa o zabytkach, na pewno perełką wśród polskich miast jest Kazimierz Dolny. Jest to miejsce pełne zabytków, ulokowane wśród przepięknej przyrody nad brzegiem Wisły. Jest idealnym miejscem nie tylko na weekendowe wypady, ale także na dłuższy pobyt wakacyjny. Zainteresowanie miejscowością sprawia, że bardzo prężnie rozwija się tam baza noclegowa. Dzięki temu każdy na pewno znajdzie dla siebie idealnie dopasowane zakwaterowanie. Miasto daje też szansę na znalezienie atrakcyjnie położonych noclegów u osób prywatnych. Warto oferowane propozycje sprawdzić w Internecie (dostępne kwatery w Kazimierzu: portal meteor-turystyka.pl – noclegi Kazimierz). Nawet podczas dłuższego pobytu każdy znajdzie dla siebie interesujące rozrywki.

Piękno Kazimierza na pewno stanowią przede wszystkim zabytki (zabytki w Kazimierzu: portal wikipedia.org- zabytki). Do najbardziej zachwycających należy zaliczyć przede wszystkim Rynek, otoczony ze wszystkich stron starodawnymi, klimatycznymi kamieniczkami. Z rynku bardzo łatwo można dostać się do wszystkich ciekawych miejsc. Na pewno warto wybrać się do kościoła farnego. Pomimo tego, iż liczy sobie wiele lat, w kościele ciągle odbywają się regularnie msze święte. Z Rynku także jest bardzo blisko do zamku, a ściślej mówiąc do jego ruin. W czasie potopu szwedzkiego został zburzony nie był jednak odbudowany. Niektóre źródła mówią, że w jego podziemiach znajduje się tajny korytarz do Bochotnicy – miejscowości, w której Kazimierz Wielki wybudował zamek dla Esterki, z którą nie tylko potajemnie się spotykał, ale także miał dzieci. Mówi się, że dlatego w Kazimierzu król kazał wybudować synagogę. Pierwsza synagoga była drewniana, ostawiona na tak zwanym małym Rynku. Zobaczymy tam również drewniany dom jatek, będący pozostałością po dzielnicy żydowskiej. Obecnie zwiedzać można murowaną synagogę, która została wzniesiona w miejscu wcześniej stojącej, drewnianej w XVIII wieku, której świetność przywrócono dopiero w latach 50. XX wieku.

Będąc w Kazimierzu nie można zapominać także o wspaniałej Wiśle. Rzeka w tym miejscu stwarza niemalże idealne warunki do żeglugi, dlatego każdy kto chciałby podziwiać piękno Wisły z poziomu tafli wody, może skorzystać z bardzo wielu dostępnych rejsów. Można także usiąść na brzegu – bardzo duża ilość znajdujących się tam kawiarenek sprzyja relaksowi w obecności wody. W Kazimierzu organizowanych jest także bardzo wiele różnorodnych imprez, na pewno więc warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń przed wyjazdem na wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *