Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Zawoja

Zawoja to jedna z najbardziej uroczych wsi położonych na południu Polski, w pobliżu granicy ze Słowacją. Wieś administracyjnie znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zawoja (jest stolicą gminy). Ciekawostką jest, że Zawoję uznaje się jako jedną z najdłuższych polskich wsi – liczy ona osiemnaście kilometrów długości. Geograficznie wieś znajduje się na stokach górskich pasm wchodzących w skład Beskidu Żywieckiego i Beskidu Makowskiego. Jej największym atutem jest to, że leży u podnóża Babiej Góry i w dolinie rzeki Skawica. Baza noclegowa nie jest wcale mała. We wsi na stałe mieszka prawie sześć tysięcy osób, które są bardzo gościnne dla turystów, spragnionych kontaktu z przyrodą i górskich widoków. Bez problemu można tutaj znaleźć zawojskie kwatery dla piechurów.

Babia Góra jest masywem górskim w paśmie Babiogórskim. Z powstaniem masywu wiążą się legendy. Jedna z nich mówi o tym, że Babia Góra powstała z kamieni usypanych przez babę – olbrzymkę, a inna – że masyw jest skamieniałą niewiastą, która przetworzyła się w górę w rozpaczy za zabitym kochankiem. Jeszcze inna wersja powiada, że zbójnicy ukrywali tutaj swoje branki. Najwyższym szczytem Babiej Góry jest Diablak – ma wysokość 1723 m n. p.m. Funkcjonują jeszcze inne nazwy tego szczytu – mówi się o nim Babia Góra, Diabli Zamek lub Diable Zamczysko. W dawnych mapach niemieckich widnieje nazwa Góra Diabła. Z powstaniem szczytu wiąże się podanie ludowe z diabłem w tle. Zawarł pakt ze zbójnikiem – w zamian za jego duszę miał w jedną noc wybudować ze skał zamczysko. Robota nie została zakończona przed pierwszym pianiem koguta, chociaż diabeł był bardzo bliski doprowadzenia przedsięwzięcia do finału. Zamek się zawalił, grzebiąc przy tym zbójnika – do tej pory można usłyszeć dobiegający spod skał dźwięk ciupagi.

Na szczycie Diablaka znajduje się kilka ciekawych obelisków – najstarszy pochodzi z 1806 roku i upamiętnia wejście arcyksięcia Józefa Habsburga na Diabelską Górę. Jest też obelisk wystawiony ku czci papieża Jana Pawła II. Bardzo ciekawym obiektem jest kamienny ołtarz polowy, na którym czasem są odprawiane msze święte. W podziękowaniu za uratowanie papieża przez zamachem ustawiona została statuetka Matki Bożej Królowej Babiej Góry. Inną atrakcją jest kamienny mur, wysoki na ponad dziesięć metrów, wybudowany przez turystów – pełni on funkcje chroniące ludzi przed silnym wiatrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *