Najważniejsze świątynie na terenie Lublina

Lublin to stolica województwa lubelskiego, pięknego rejonu naszego kraju, gdzie każdego roku przyjeżdża wielu turystów. Mimo wszystko, tutejsze miasta zachowały swój cichy i spokojny klimat nawet tam, gdzie natężenie gości jest największe. Na miejscu obejrzeć można wiele pięknych, zabytkowych obiektów, położonych głównie w centrum. W okolicy działa także bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa. Lublin oferuje nam noclegi w kilku dużych obiektach hotelowych (kompozycja ułożona przez Meteor) oraz wielu prywatnych kwaterach i hostelach. Na obrzeżach miasta możemy znaleźć także gospodarstwa agroturystyczne.

Jednym z ciekawszych budowli zabytkowych jest kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który znajduje się przy ulicy Złotej. Ta świątynia jest wyjątkowa ze względu na liczne wydarzenia historyczne, których była świadkiem. Tutaj odbyło się m. in. nabożeństwo dziękczynne po zawarciu w 1569 roku Unii Polsko-Litewskiej. Samą świątynię otacza 11 różnych kaplic, bogato zdobionych. Obok znajdują się także zabudowania klasztoru Dominikanów, gdzie dzisiaj mieści się także słynny – Teatr Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena (więcej na Wikipedii).

Inną świątynią na terenie miasta, gdzie warto się wybrać jest archikatedra, czyli kościół p. w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Jest to konstrukcja wzniesiona w latach 1586-1604 dla tutejszego zakonu Jezuitów. We wnętrzach, po odbudowie z lat po ostatniej wojnie, oglądać może ciekawe figury oraz pomniki. Ciekawa jest także tutejsza polichromia oraz ołtarz główny. W kościele udostępniono dla zwiedzających także krypty, skarbiec i zakrystię akustyczną. Miejscem, które bardziej sprzyja zadumie będzie bez wątpienia cmentarz przy ulicy Lipowej, będący najstarszym cmentarzem Lublina. Jego początki sięgają końca XVIII wieku, gdy nakazano przenieść przykościelne cmentarze poza miasto. Dzisiaj jest to miejsce, gdzie w otoczeniu pięknych i wysokich drzew można spacerować między starymi nagrobkami. Znajdują się tutaj części wojskowe, prawosławne, ewangelickie i rzymskokatolickie, więc oglądać tu można płyty nagrobne w różnych stylach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *