Oaza spokoju – Karwia

Nadmorskie miejscowości co roku w okresie letnim witają tysiące, jeśli nie setki tysięcy, turystów. Spektrum turystyczno – rekreacyjnych wiosek i miasteczek nadbałtyckich zawiera kilkanaście lokalizacji, które osoby planujące wakacje szczególnie sobie upodobały i każdego lata ich pensjonaty, plaże i ulice zapełnione są przyjezdnymi. Zyskuje na tym nazwa, lokalni przedsiębiorcy, lokalne władze, ale tracą sami zainteresowani. Bo choć wielka popularność zazwyczaj wiąże się z dobrze rozwiniętą siecią atrakcji i infrastrukturą turystyczną, to tłumy widoczne wszędzie gdziekolwiek się spojrzy, o każdej porze dnia potrafią skutecznie zabić pierwotną magię miejsca.

Na szczęście polska linia bałtycka nie ogranicza się do tych zatłoczonych obiektów. W ich pobliżu często znaleźć można nie tak promowane i mniej popularne miejscowości, To w nie właśnie powinno się celować, jeśli wakacje mają być odpoczynkiem w pełnym tego słowa znaczenia – chwilami, w których można oddychać świeżym, morskim powietrzem, brać głębokie wdechy pozbawione kurzu i zanieczyszczeń miasta oraz cieszyć się ciszą i spokojem. Jeśli mowa o takich perełkach, z pewnością trzeba wspomnieć o Karwi. Mała wioska, poza sezonem nie licząca nawet tysiąca mieszkańców wchodzi w skład gminy Władysławowo. Z jej sąsiadami łączy ją chyba jedynie rozwinięta baza noclegowa. Bo znaleźć domek wypoczynkowy, schronisko, pokój w hotelu czy na stancji jest bardzo łatwo. Ponadto przytulne noclegi w Karwi są bardzo przyjemne i ciche. Po części ze względu na małą ilość zarówno przyjezdnych jak i mieszkańców, po części ze względu na swoisty urok tego miejsca, który zdaje się wykluczać możliwość hałasu.

Karwia w niczym nie przypomina swoich większych odpowiedników. Dla jednych może być to wada, ale jest mnóstwo osób, które to cieszy i odwiedzają ją najczęściej jak się da. Co wtedy robią, skoro miejscowość jest mała i prawie pozbawiona rozrywek? Znajdują te tam, gdzie większość osób już ich nie szuka. Wędrują wyznaczonymi szlakami turystycznymi przez sąsiadujący od południa Park Krajobrazowy i zachwycają się pięknem natury. Albo kładą się na plaży i czytają książkę, co jakiś czas uśmiechając się do innych turystów. Aktywności te tak dziś niepopularne niektórym potrafią dostarczyć mnóstwo szczęścia. I to tym, którzy potrafią je docenić polecana jest Karwia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *