Ojców – baza noclegowa w Jurze

Ojców to niewielka miejscowość o powierzchni zaledwie 9,71 km² zlokalizowana w województwie małopolskim. Ta niezwykle urokliwa wieś znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd oraz na terenie Wyżyny Krakowsko–Częstochowskiej. Liczne atrakcje przyciągają tam co roku wielu turystów z całej Polski. Miejsca, które koniecznie należy odwiedzić będąc to Ojcowie to m. in.: Ojcowski Park Narodowy [wikipedia.pl], Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego, Brama Krakowska, źródełko miłości oraz wiele innych. Duże zainteresowanie tym miejscem sprawiło, że na terenie Ojcowa powstała dobrze rozwinięta baza noclegowa [meteor-turystyka.pl]. Mnogość ciekawych zabytków oraz miejsc sprawia, że każdy turysta zarówno starszy jak i młodszy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Ważnym i nieodłącznych elementem Ojcowa jest kilkukilometrowa piesza trasa z tarasami, na których możemy podziwiać zachwycające widoki, które z pewnością pozostaną w naszej pamięci. Zróżnicowane atrakcje sprawiają, że do tego miejsca wraca wielu turystów, którzy korzystają z noclegów, aby mieć możliwość odwiedzenia wszystkich ciekawych miejsc. Na terenie wsi można zobaczyć również zabytkowe drewniane domy i wille, które powstały przed trzema wiekami. Również obszar Ojcowskiego Parku Narodowego obfituje w liczne miejsca godne uwagi m.in. kaplica ,,na wodzie” św. Józefa Robotnika, która liczy sobie ponad sto lat. Została wzniesiona w 1901 r., a wraz z jej powstaniem z pokolenia na pokolenia powstała również legenda odnośnie jej umiejscowienia, czyli potoku Prądnik.

Obowiązkowym elementem wycieczki do Ojcowa jest odwiedzenie Doliny Sąspowskiej, również położonej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce objęte ścisłą ochroną. Wsłuchując się w jego historię można usłyszeć wydźwięk historyczny z czasów II wojny światowej.

Jednym z ważniejszych zabytków Ojcowa jest wcześniej wspomniany zamek wzniesiony w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, który kilkakrotnie w czasie historii zmieniał właścicieli. Teraz możemy podziwiać jego ruiny, które w ostatnim czasie zostały częściowo zrekonstruowane. Ciekawym obiektem jest Grota Łokietka, która leży 125 m nad dnem Doliny Sąsopowskiej. Jaskinia ta składa się w kilku długich korytarzy i dwóch komnat. Położenie Groty Łokietka przemawia za tym, iż jaskinia powstała pod wpływem działania siły drążenia wody. Jak każde ciekawe miejsce, jaskinia ta posiada swoją legendę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *