Sandomierz jako światowa stolica krzemienia pasiastego

Sandomierz to jedno z najpopularniejszych niewielkich miasteczek turystycznych w naszym kraju. Każdego roku przyciąga niemal tak samo wielu turystów jak sławny Kazimierz Dolny nad Wisłą. Zarówno w samym miasteczku, jak i jego najbliższych okolicach na wszystkich turystów czeka moc atrakcji, które zapewnią ogrom wspomnień z wakacyjnego wyjazdu.

Ze względu na dużą popularność Sandomierza wśród turystów warto o nocleg zadbać jeszcze przed przyjazdem na urlop, gdyż jak w każdym miasteczku baza noclegowa [] ma swoją określoną pojemność. W dobie powszechnego internetu bez trudu można zapoznać się w kilka minut z ofertą wypoczynkową wielu obiektów. Miejsca noclegowe najprościej znaleźć, wpisując w okno wyszukiwarki internetowej hasło noclegi Sandomierz.

Oprócz wielu zabytków Sandomierz może poszczycić się również faktem, iż jest on uznawany za światową stolicę krzemienia pasiastego. Jak donoszą badania archeologów, na tych terenach krzemień pasiasty był wydobywany już w czasach późnego neolitu. Używany był wówczas do wytwarzania siekierek, prawdopodobnie służyły one do obrzędów kultu religijnego. W czasach obecnych z krzemienia pasiastego wykonywana jest głównie biżuteria. Jest to kamień bardzo twardy o arcyciekawej ornamentyce. Wykonuje się z niego głównie wisiorki, bransoletki oraz kolczyki, które sprzedawane są na sandomierskim rynku oraz na dziedzińcu zamkowym. Wiele osób docenia krzemień pasiasty ze względu na jego oryginalny wygląd. Jest to chyba jedyny kamień, który swym wyglądem przypomina wzburzone wody morskie o charakterystycznych falach. Jest on połączeniem dwóch żywiołów – z jednej strony przedstawia wizerunek wody, a z drugiej uderzając jednym krzemieniem o drugi, można wywołać żywioł przeciwny, jakim są ogniowe iskry.

Powrót do łask krzemień pasiasty zawdzięcza Cezaremu Łutowiczowi, który ponad czterdzieści lat temu podjął starania o wypromowanie tego kamienia szlachetnego, co mu się w dużej mierze udało. Oprócz przeznaczenia jubilerskiego krzemień pasiasty znalazł również szereg różnych zastosowań w takich dziedzinach jak bioenergoterapia czy radiestezja.

Sandomierz jest wyjątkowym miasteczkiem. Jego najbliższa okolica jest prawdopodobnie jedynym miejscem na świecie, w którym można spotkać wyjątkowy kamień optymizmu, jakim jest krzemień pasiasty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *