Suwalszczyzna – ciekawe miejsca do zwiedzania

Gdyby ktoś chciał, żeby wymienić w dwóch zdaniach dosłownie wszystkie zabytki oraz ciekawe miejsca do zwiedzania, jakie znajdują się na terenie Suwalszczyzny, to raczej byłoby to niemożliwe. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, że jest to całkiem spory region historyczny, znajdujący się na północno-wschodnim terytorium Polski. Swoimi granicami obejmuje między innymi Suwałki, Augustów oraz Sejny. Możemy bardzo szybko przekonać się o tym, że jeśli wynajmiemy przytulne i wygodne noclegi na Suwalszczyźnie (spis – meteor), czeka nas wiele dni zwiedzania. Często nawet turyści wracają na te tereny każdego roku, ponieważ za każdym razem odkrywają coś zupełnie innego. Ponadto baza noclegowa na Suwalszczyźnie w ostatnich latach zaczyna coraz bardziej się rozwijać.

Jednym z takich miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest cmentarz znajdujący się w miejscowości Rosochaty Róg. To właśnie tutaj znajduje się nekropolia, na której pochowani są staroobrzędowcy. Co ciekawe, nie znaleźli się w tej wsi przez przypadek. Jeszcze w połowie XIX wieku za władania cara w Rosji, przerzucano na polskie granice swoich mieszkańców, by mogli wywołać zamieszanie w polskiej kulturze. Ten cmentarz jest właśnie pamiątką po rosyjskich przesiedleńcach. Jeśli jesteśmy jeszcze przy wspomnieniach o staroobrzędowcach, to rzeczywiście na Suwalszczyźnie co chwilę znajdziemy po nich jakieś pozostałości. Wśród nich wymienimy między innymi cerkiew pochodzącą z połowy XIX wieku, która znajduje się w Karolinie.

Natomiast jeśli odwiedzimy miejscowość Berżniki (więcej – Wikipedia), to tam będziemy mogli zwiedzić drewniany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który został wybudowany na początku XIX wieku. Co ciekawe ołtarz główny znajdujący się w środku został utworzony jeszcze wcześniej, bo aż w XVIII wieku. W pobliżu kościoła znajduje się nieduży cmentarz, na którym znajdziemy tablicę grobową pochodzącą z połowy XIX wieku. W Sejnach także znajdziemy wiele sakralnych zabytków, pochodzących mniej więcej z XVIII wieku. Do nich zalicza się między innymi kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, który został wybudowany na początku pierwszej połowy XVII wieku. Dlatego jest on w stylu barokowym. Nie da się wymienić wszystkich ciekawych zakątków występujących na Suwalszczyźnie w kilku zdaniach. To trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *